Sanktuarium - Narodzenia NMP Jasna Górka
Opis obiektu
Kościół na "Jasnej Górce" zbudowany jest na kamiennej grocie.Grota Matki Bożej - znajduje się pod świątynią i wyglądem przypomina kamienny tunel zakończony małą wnęką z której wypływa cudowne źródełko. Tutaj także znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.Świątynia nawiązuje do stylu barokowego.W głównym ołtarzu XIX wieczna kopia obrazu Jasnogórskiego, przedstawiająca Matkę Boską Częstochowską. Obraz namalowany jest na desce przez Błażeja Luksa w Częstochowie. Ufundowała go w 1871 roku Franciszka Witkowska. Obecnie zasłaniany jest dwoma zasuwami.
Koronowany przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej kard. Stanisława Dziwisza w 2016 r.
Historia
Historia kultu Matki Boskiej na Jasnej Górce zaczęła się w połowie XIV wieku. Jeden z górali ze Ślemienia po powrocie z pielgrzymki do Częstochowy postanowił zrobić cud na jednej z polan za wsią nazywanej na Kumorkowym Groniu. Zanurzył przywieziony z Częstochowy obrazek w tamtejszym źródełku, jakoby ukazała się tam Matka Boska. Wieść szybko rozeszła się po wsi. Ludzie zaczęli się modlić w tym miejscu. Źródełko było miejscem wielu cudów i uzdrowień. Ludzie z odległych stron pielgrzymowali po cudowną wodę do źródełka . Zaczęły przybywać pielgrzymki a góral zaczął zbierać profity z tego zjawiska. W XVII wieku wybudowano w tym miejscu kaplicę. Pielgrzymek przybywało, ludzie modlili się i kult Matki Boskiej na Kumorkowym Groniu rozsławił się daleko poza granice kraju.W 1623 roku rodzina Komorowskich sprowadziła do kościoła w Rychwałdzie obraz Matki Boskiej. Obraz natychmiast zasłynął cudami ale ludzie nadal pielgrzymowali na polane obok Ślemienia. Modlili się przy małej kaplicy. Bardzo się to nie spodobało plebanowi Rychwałdzkiemu jak i Suskiemu, bo poważnie zaczęło zagrażać ich dochodom. Plebani najechali zbrojnie na polanę. Źródełko zasypali, kaplicę zburzyli. Od tego momentu pielgrzymki szły tylko do kościoła w Rychwałdzie. Tak było aż do połowy XIX wieku gdy mieszkaniec Ślemienia Józef Pochopień ufundował figurę Matki Boskiej, która stoi do dziś i zbudował kapliczkę. Kościół w tym miejscu powstał w 1866 za przyczyną Ks. Antoniego Antałkiewicza, który chciał w ten sposób uczcić 900 rocznicę chrztu Polski.
Ciekawostki
Sława Madonny Ślemieńskiej szybko rosła tak, że na odpust w 1868 roku, przybyło 15 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski południowej, jak również z Orawy, Węgier i Śląska.
Msze św. w niedzielę o godz. 10.00 i 12.00
Odpusty w I i II niedzielę września Msze św. o godz. 7.00, 9.00, suma o 11.30